$11.53 / Sheet
In Stock | Ready to Ship
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 11 mil | $ / Sheet | ||
| 13 mil | $ / Sheet more info |
Acuflex® DMD 100 3-ply polyester mat/polyester film laminates are constructed of high-density polyester mat and electrical grade polyester film bonded with Von Roll's Thermal Bond adhesive system. Von Roll DMD 100 Triplex Flexible Laminate, Class F Insulation.
Applications
- Motors
- Generators
- Transformers
- Fractional to the Largest Rotating Electrical Equipment as Slot, Phase and End-Turn Insulation
- Ground and Wrapper Insulation in Dry-type Transformers
- Well-Suited for Punched and Fabricated Parts Such as Slot Interlining Insulation and Wedges
Features
- Tough, affordable laminates for a wide variety of applications
- Excellent resistance to cut-through and edge tear
- Many UL systems including Acuflex laminates are available for Class B-130 °C, Class F-155 °C, may often be used as secondary insulation through Class H-180 °C
- Wide range of constructions to optimize mechanical and electrical designs
- White version is acceptable for use in most hermetic motor applications
- Excellent moisture and chemical resistance
- 100% Resin Filled Protection
- Volume Resistivity: 10^15 Ohm-cm
- Tensile Strength: 134 lb/Inch (MD), 160 lb/Inch (CD)
General Information
| Item Name | Flexible Laminate |
| Trade Name | Von Roll |
| Series | Dacron® Mylar® Dacron®-100-FLX LAM-SHT |
General Features
| Type | Triplex |
Design & Construction
| Insulation Type | Class F |
Performance Details
| Tensile Strength | 134 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 13800 V |
Physical Properties
| Length | 36 Inch |
| Thickness | 11 Mil |
| Width | 24 Inch |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 155 °C |
Documents
No Documents Found