$32.12 - $249.59
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.25 Inch | $ / Roll Paquete: 36/Case | ||
| 0.75 Inch | $ / Roll Paquete: 12/Case | ||
| 0.5 Inch | $ / Roll Paquete: 18/Case | ||
| 1 Inch | $ / Roll Paquete: 9/Case more info | ||
| 1.25 Inch | $ / Roll Paquete: 6/Case | ||
| 2 Inch | $ / Roll Paquete: 6/Case |
3M polyimide film tape 5413 with DuPont Kapton polyimide film and silicone adhesive used for PCB solder masking and other high temperature applications. This product is amber colored and 2.7 Mil thick. It is flame retardant, chemical and radiation resistant which helps protect surfaces to help reduce replacement costs. - The DuPont Kapton polyimide film does not soften at elevated temperatures, thus the film provides an excellent release surface at elevated temperatures. 'It is dimensionally stable at high temperatures, which helps reduce rework, helping to enable high productivity.
Features
- The silicone adhesive's high temperature performance helps reduce adhesive transfer which helps to eliminate cleaning, enabling high productivity
- Polyethylene tape core instead of cardboard
- Temperature rating of -73 to 260 °C
Applications
- For Printed Circuit Boards during Wave Solder or Solder Dip Process, Fabrication of Parts
General Information
| Item Name | Film Tape |
| Series | 5413 |
General Features
| Shelf Life | 36 Months |
| Storage Temperature | 21 °C |
Design & Construction
| Adhesive Type | Silicone |
| Applicable Material | Steel |
| Backing Material | Dupont™ Kapton® Polyimide |
| Color | Amber |
Performance Details
| Adhesive Strength | 22 oz/Inch |
| Flame Retardant | Yes |
| Tensile Strength | 33 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 7000 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Width | 0.250 Inch |
| Elongation | 62% |
| Length | 36 Yard |
| Thickness | 2.7 mil |
Environmental Condition
| Resists | Chemical, Radiation |
| Temperature Rating | 260 °C |
Documentos
No Documents Found