$258.93 / Roll
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.25 Inch | $ / Roll | ||
| 2 Inch | $ / Roll |
CHR 2255 PTFE films provide a conformable release surface and exhibit a remarkably low coefficient of friction and non-stick properties. Has a dielectric strength of 11000V. PTFE films have high temperature resistance and are virtually unaffected by all chemicals. - CHR 2255 is manufactured from modified high-modulus PTFE film coated with high temperature silicone adhesive. Has a tensile strength of 45 lb/Inch. At elevated temperatures, PTFE film still retains excellent tensile strength.
Features
- Most outstanding properties are its high dielectric and tensile strength, which make it an extremely durable insulation tape
- The high temperature properties of the PTFE and silicone adhesive allow to perform in continuous temperatures up to 500 °F
- A high-modulus tape, also exhibits low elongation which enables it to be applied with automatic wrapping equipment
- The other outstanding features of 2255 include chemical inertness as well as low-friction, anti-stick and non-toxic properties, making it the right material for numerous applications
- Temperature rating of -100 to 500 °F
Applications
- For Bundling End Turns, Spot Bundling and Anchoring Breakouts, Aerospace Industry, Protect Wire Harnesses, High Temperature Coil and Capacitor Wrapping, Composite Bonding, Masking and Conveyor Release Linings
General Information
| Item Name | Film Tape |
| Series | 2255-3 |
General Features
| Type | Skived, High-Modulus |
| Shelf Life | 6 Months |
Design & Construction
| Adhesive Type | Silicone |
| Backing Material | PTFE |
| Color | Gray |
Performance Details
| Adhesive Strength | 35 oz/Inch |
| Tensile Strength | 45 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 11000 V |
Physical Properties
| Width | 2 Inch |
| Elongation | 175% |
| Length | 36 Yard |
| Thickness | 4.5 mil |
Environmental Condition
| Resists | Chemical |
| Temperature Rating | 500 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Steel |
Documents
No Documents Found