$99.72
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack--| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 1 Inch | $ / Roll more info |
CHR 2045-2 PTFE films provide a conformable release surface and exhibit a remarkably low coefficient of friction and non-stick properties. PTFE films have high temperature resistance and are virtually unaffected by all chemicals. At elevated temperatures, PTFE film still retains excellent tensile strength. Service temperatures range from -100 to 500 °F. - 2045-2 tape construction is stable and non-toxic. PTFE backing offers excellent high temperature resistance and is chemically inert. One side has a acrylic pressure sensitive adhesive and the other side offers low coefficient of friction PTFE film, which is thin and conformable.
Features
- Available with or without a liner
- Often used as an excellent release surface on packaging equipment and heat sealing machines
- Temperature rating of -100 to 500 °F
Applications
- For Roll Coverings on Plastic Extruders, Guide Rails and Angle Bars in Graphic Arts Industry, High Temperature Coil and Capacitor Wrapping, Composite Bonding, Masking and Conveyor Release Linings
General Information
| Item Name | Film Tape |
| Series | 2045-2 |
General Features
| Type | Skived |
| Shelf Life | 6 Months |
Design & Construction
| Adhesive Type | Silicone |
| Backing Material | PTFE |
| Color | Gray |
Performance Details
| Adhesive Strength | 30 oz/Inch |
| Tensile Strength | 15 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 7500 V |
Physical Properties
| Elongation | 325% |
| Length | 36 Yard |
| Thickness | 3.5 mil |
Environmental Condition
| Resists | Chemical |
| Temperature Rating | 500 °F |
Supporting Information
| Applicable Materials | Steel |
Documents
No Documents Found