$1,375.50
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1800 rpm | 3 HP | 145T | $ / Piece |
Leeson 460V 3-Phase Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible Feather Picker Motor. Gasketed capacitor cases and conduit box covers, Meets or exceeds NEMA service factors, Single phase and three phase designs, Double sealed ball bearings, Double shielded ball bearings on Ag fan motors - Leeson 460V 3-Phase Rigid Base Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Reversible Feather Picker Motor
Features
- Gasketed capacitor cases and conduit box covers
- Meets or exceeds NEMA service factors
- Single phase and three phase designs
- Double sealed ball bearings
- Double shielded ball bearings on Ag fan motors
- Condensate drains on general purpose Ag motors
- Low temperature manual overload protected
- High and extra high starting torque ratings
- 1-year warranty
General Information
| Item Name | Feather Picker Motor |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Ball |
| Construction | Rolled Steel |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Insulation Type | Class F |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Rotation | Reversible |
| Shaft Position | Horizontal |
Performance Details
| Overload Protector | No |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Voltage Rating | 460 V |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documentos
No Documents Found