$355.26 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Designed to maximize performance, Timken® Fafnir® ball bearing housedunits combine the bearing, housing, seal and locking system into one device for easy installation and operation. Timken Fafnir housed units feature specialized product lines to solve specific application concerns. Our problem solver series helps prevent downtime by using superior technology to keep equipment running efficiently and improve your bottom line
Features
- Each unit comes assembled and ready for mounting
- These are wide-inner-ring ball bearings, self-aligning B-types, which compensate for shaft misalignment
- The units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required
- The units are supplied with self-locking collars
- The RCJ flange cartridge is equipped with G-KRRB (R-seal) wide-inner-ring ball bearings
General Information
| Item Name | Fafnir Ball Housed Unit |
General Features
| Net Weight | 67.5 lb |
| Type | Wide Inner Ring Ball Bearing Insert |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Type | One Piece Molded Nylon |
| Material | Steel |
| Retainer Material | Nylon |
| Retainer Type | One Piece Molded Nylon |
| Rolling Element | Ball |
| Rolling Element Material | Steel |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 10800 lb |
| Precision Class | ISO Normal/ABEC1 |
| Static Load Capacity | 6570 lb |
Physical Properties
| Bore Diameter | 2.1878 Inch | 55.57012 mm |
| Outside Diameter | 3.9367 Inch | 99.99218 mm |
| Overall Height | 2.958 Inch | 75.1332 mm |
| Overall Length | 6.375 Inch | 161.925 mm |
| Overall Width | 6.375 Inch | 161.925 mm |
| Radial Internal Clearance | P(C3) |
Documentos
No Documents Found