$378.45 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Designed to maximize performance, Timken® Fafnir® ball bearing housed units combine the bearing, housing, seal and locking system into one device for easy installation and operation. Timken Fafnir housed units feature specialized product lines to solve specific application concerns. Our problem solver series helps prevent downtime by using superior technology to keep equipment running efficiently and improve your bottom line
Features
- Takeup unit with Labyrinth seal bearing
General Information
| Item Name | Fafnir Ball Housed Unit |
General Features
| Net Weight | 1.6 lb |
| Type | Wide Inner Ring Ball Bearing Insert |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Type | Two Piece Welded |
| Material | Steel |
| Retainer Material | Cold Rolled Steel |
| Retainer Type | Two Piece Welded |
| Rolling Element | Ball |
| Rolling Element Material | Steel |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 3490 lb |
| Precision Class | ISO Normal/ABEC1 |
| Static Load Capacity | 1760 lb |
Physical Properties
| Bore Diameter | 1.00025 Inch | 25.40635 mm |
| Outside Diameter | 2.04695 Inch | 51.99253 mm |
| Overall Height | 3.62 Inch | 91.948 mm |
| Overall Length | 4.09 Inch | 103.886 mm |
| Overall Width | 1.94 Inch | 49.276 mm |
| Radial Internal Clearance | P(C3) |
Documentos
No Documents Found