$9,077.67 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Vertical Pump Motor |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Net Weight | 670 lb |
Design & Construction
| Frame Type | 324TC |
| KVA Code | G |
Performance Details
| Speed Rating | 1800 rpm |
| Full Load Efficiency | 94.1% |
| Torque Rating | 118 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 50.7 A |
| Full Load Power Factor | 78.5% |
| HP Rating | 40 HP |
| Locked Rotor Ampere | 290 A |
Physical Properties
| Dimensions | 33 Inch L x 17 Inch W |
| Frame Size | 324.0 |
| Number of Poles | 4 |
| Shaft Diameter | 2.125 Inch |
| Shaft Length | 5 Inch |
| Weight | 670 lb |
Documentos
No Documents Found