$1,404.06 - $48,999.50
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 7.5 HP | 3600 rpm | 213TC | $ / Piece | ||
| 7.5 HP | 1800 rpm | 213TC | $ / Piece | ||
| 25 HP | 1800 rpm | 284TC | $ / Piece | ||
| 5 HP | 1800 rpm | 184TC | $ / Piece | ||
| 5 HP | 3600 rpm | 184TC | $ / Piece | ||
| 7.5 HP | 1200 rpm | 254TC | $ / Piece |
IEEE 841 X$D ultra® motors meet or exceed the IEEE 841-2009 standard. With an advanced bearing system and class H inverter duty insulation, a test report of each motor to ensure performance, five-year warranty, and all the advanced features that come standard, the X$D ultra 841 is one of the most durable and reliable motors you can buy - GE X$D Ultra® 841 460V 3-Phase C-Face and Foot Mount Totally Enclosed Fan-Cooled Enclosure Extra Severe Duty Motor
Features
- IE3 premium efficiency
- Inverter duty capability
- Gegard2400™ insulation system
- Six Star Bearing System™
- Low vibration/provisions for monitoring
- 4-point cast-in lifting lugs
- Extended grease fittings
- Cast iron bearing caps, end shield, polyurea grease, stainless steel t-drains, bronze fan, SAE grade 5 fasteners, cast aluminum rotor
Applications
- Used With Pumps, Fans, Blowers, Compressors, Petrochem/Oil And Gas, Mining, Metals, Utilities And Power Generation, Pulp And Paper Industries
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Motor |
| Trade Name | X$D Ultra® 841 |
General Features
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
Design & Construction
| Bearing Type | Single Shield Ball |
| Duty | Continous |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan-Cooled |
| Frame Type | Cast Iron |
| Insulation Type | Class H |
| Mounting Type | C-Face and Foot |
| Shaft Position | Horizontal |
Electrical Properties
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| Voltage Rating | 460 V |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 40 °C |
Documentos
No Documents Found