$5,882.32 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Motor |
General Features
| Net Weight | 649 lb |
Design & Construction
| Frame Type | 324TS |
| KVA Code | G |
Performance Details
| Speed Rating | 3600 rpm |
| Full Load Efficiency | 94.1% |
| Torque Rating | 58.8 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 93.6 A |
| Full Load Power Factor | 79.5% |
| HP Rating | 40 HP |
| Locked Rotor Ampere | 277.4 A |
Physical Properties
| Dimensions | 29.04 Inch L x 17.07 Inch H |
| Frame Size | 324.0 |
| Number of Poles | 2 |
| Shaft Diameter | 1.875 Inch |
| Shaft Length | 3.75 Inch |
| Weight | 649 lb |
Documentos
No Documents Found