$46,514.50 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Motor |
General Features
| Net Weight | 3120 lb |
Design & Construction
| Frame Type | 449T |
| KVA Code | G |
Performance Details
| Speed Rating | 900 rpm |
| Full Load Efficiency | 94.5% |
| Torque Rating | 887.5 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 149 A |
| Full Load Power Factor | 80% |
| HP Rating | 150 HP |
| Locked Rotor Ampere | 789.1 A |
Physical Properties
| Dimensions | 52.12 Inch L x 23.94 Inch H |
| Frame Size | 449.0 |
| Number of Poles | 8 |
| Shaft Diameter | 3.375 Inch |
| Shaft Length | 8.5 Inch |
| Weight | 3120 lb |
Documentos
No Documents Found