$1,197.37 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
General Information
| Item Name | Extra Severe Duty Motor |
General Features
| Net Weight | 43 lb |
Design & Construction
| Frame Type | 143T |
| KVA Code | P |
| Rotation | Reversible |
Performance Details
| Speed Rating | 1200 rpm |
| Full Load Efficiency | 80% |
| Torque Rating | 3.4 lb-ft |
Electrical Properties
| Full Load Ampere | 1.4 A |
| Full Load Power Factor | 57.5% |
| HP Rating | 0.75 HP |
| Locked Rotor Ampere | 7.7 A |
Physical Properties
| Dimensions | 13.4 Inch L x 7.25 Inch H |
| Frame Size | 143.0 |
| Number of Poles | 6 |
| Shaft Diameter | 0.875 Inch |
| Shaft Length | 2.25 Inch |
| Weight | 43 lb |
Documentos
No Documents Found