$979.76 - $2,533.10
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 54 lb | $ / Pail | ||
| 36 lb | $ / Pail |
3M™ Scotchcast™ Electrical Resin 281 can be cured at low temperatures, but the optimum properties are obtained with the higher temperature cure schedules. This resin should be used instead of 3M Scotchcast Electrical Resin 241 where greater mechanical strength, higher tensile strength, better thermal shock ad higher thermal conductivity are required. - 3M™ Scotchcast™ electrical resin 281 is characterized by high-temperature and electrical stability, and excellent retention of flexibility, even after prolonged heat aging.
Features
- High-temperature rating (155 °C - Class F)
- Low temperature curing
- High thermal conductivity
- 3500 psi compressive strength
- 15 x 10^-5 length/unit length/°C coefficient of linear thermal expansion
Applications
- Impregnation and Encapsulation of Coils, Transformers, Motors and Other Electrical and Electronic Components
General Information
| Item Name | Epoxy Electrical Resin |
| Trade Name | Scotchcast™ |
| Series | Scotchcast™ 281 |
General Features
| Type | Semiflexible |
Design & Construction
| Base Type | Epoxy |
| Color | Cream |
| Cure Type | Oven Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Flexural Strength | 1250 psi |
| Gel Time | 21 min |
| Moisture Absorption | 0.32% Weight Increase 240 hr at 96% RH |
| Tensile Strength | 2100 psi |
Chemical Properties
| Mixing Ratio | 2:3 (Weight), 37:63 (Voume %) |
| Specific Gravity | 1.43 |
| Viscosity | 75000 cP |
| Viscosity - Part-A | 320000 cP |
| Viscosity - Part-B | 38000 cP |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 350 V/mil |
Physical Properties
| Elongation | 45% at Break |
| Hardness | 65 Shore D Instantaneous |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 155 °C |