$850.39 - $2,737.76
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--Products You May Also Like
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 1 lb | $ / Kit more info |
The Scotchcast™ Resin 280 system remains flexible even after prolonged heat aging, while its low viscosity and fine wetting properties allow complete impregnation of fine wires in coils. These include impregnation and encapsulation of coils, transformers, strain-sensitive circuitry, modules and other electrical and electronic components. - 3M™ Scotchcast™ electrical resin 280 is characterized by a high-temperature rating, outstanding physical and electrical stability and superior resistance to moisture. Scotchcast Resin 280 can be cured at 65 °C and still exhibit excellent electrical properties in applications where components require low temperature cures.
Features
- Thermal shock resistant
- Physically and electrically stable
- Self-extinguishing flammability
- 2400 psi compressive strength
- 21 x 10^-5 Length/unit length/°C coefficient of linear thermal expansion
- Unfilled epoxy liquid resin
Applications
- Scotchcast Resin 280 Is Well Suited to Impregnating, Potting and Encapsulating Applications that Require Superior Electrical Performance, Maximum Resistance to Moisture and Thermal Shock Resistance
General Information
| Item Name | Epoxy Electrical Resin |
| Trade Name | Scotchcast™ |
| Series | Scotchcast™ 280 |
General Features
| Type | Semiflexible |
Design & Construction
| Base Type | Epoxy |
| Color | Clear/Amber |
| Cure Type | Oven Cure |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Flexural Strength | 950 psi |
| Gel Time | 20 min |
| Moisture Absorption | 0.5% Weight Gain 240 hr at 96 % R.H |
| Tensile Strength | 1950 psi |
Chemical Properties
| Mixing Ratio | 2:3 (Weight), 37:63 (Voume %) |
| Specific Gravity | 1.08 |
| Viscosity | 4000 cP |
| Viscosity - Part-A | 12500 cP |
| Viscosity - Part-B | 2500 cP |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 375 V/mil |
Physical Properties
| Elongation | 85% |
| Hardness | 65 Shore D |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 155 °C |