Krylon Rust Tough® Acrylic Alkyd Enamel Paint, MFR ID R00RTEP
- MFR #R00RTEP
- EIS #PH17-R00RTEP
- Series #R00RTEP
$15.32 - $20.07
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| OSHA Orange | $ / each |
Rust Tough aerosols are a rust-preventative acrylic alkyd enamel that offers state-of-the-art corrosion protection. Rust Tough provides excellent gloss and color retention, superior durability and one-coat coverage. - Rust Tough direct-to-metal rust preventative formula does not require a primer. Complete coverage with one coat.
Features
- Complete coverage with one coat
- Dries to touch in 25 min, dries to handle in 1 hr
- Superior appearance and color retention
- Tough, high gloss finish resists chipping and peeling
- Acrylic enamels and primers are equipped with EZ TOUCH FANSPRAY Nozzle
- Modified acrylic enamel formulation
Applications
For Small Touch-Up Jobs, Painting Irregular Shapes, and Covering Hard-to-Reach Areas
General Information
| Item Name | Enamel Paint |
| Trade Name | Rust Tough® |
| Series | R00RTEP |
General Features
| Type | Rust Preventative |
| Standards | OSHA 29 CFR 1910.1200 Certified |
| Storage Temperature | 50 °C |
Design & Construction
| Base Type | Solvent |
| Coverage | 25 |
| Form | Liquid |
| Resin Type | Acrylic Alkyd |
Technical Details
| Boiling Point | < 0 to 325 °F |
| Flash Point | -29 °C |
Chemical Properties
| Vapour Density | 1.55 |
| Vapour Pressure | 13.5 kPa |
| Viscosity | < 20.5 cSt |
Physical Properties
| Container Size | 20 oz |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metal and Wood |
| Application Method | Spray Gun |
Documentos
No Documents Found