$8.37 - $12.15
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| Blue/Green | $ / Can | ||
| Green | $ / Can more info |
motoFINISH by EIS Epoxy Enamel Paint finishes are specially designed to coat electrical or electronic components or devices to provide insulation or protection from corrosion, chemicals, dust, debris, handling or temperature extremes.
General Information
| Item Name | Enamel Paint |
| Series | BIG-EPO |
General Features
| Standards | OSHA 29 CFR 1910.1200 Certified |
| Shelf Life | 24 Months |
Design & Construction
| Base Type | Xylene |
| Form | Liquid |
| Resin Type | Epoxy Ester |
Technical Details
| Flash Point | -40 °C |
Chemical Properties
| Vapour Density | 1.56 |
| Vapour Pressure | 95 x 10^4 Pa |
| Viscosity | < 20 sq-mm/sec at 40 °C |
Physical Properties
| Container Size | 20 oz |
| Odor/Scent | Hydrocarbon-Like |