$36.36 / Roll
En Stock
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 0.04 Inch | $ / Roll | ||
| 0.078 Inch | $ / Roll | ||
| 0.062 Inch | $ / Roll | ||
| 0.08 Inch | $ / Roll | ||
| 0.1 Inch | $ / Roll | ||
| 0.093 Inch | $ / Roll |
3M™ Polyester Film Electrical Tape 56 is highly conformable with a thermosetting, rubber adhesive. This tape has a polyester film backing and offers excellent resistance to chemicals, solvents, moisture, abrasion and cut through. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ Polyester Film Electrical Tape 56 is a moisture resistant, electrical tape. This tape is suitable for insulating applications that require high dielectric strength. This tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 266 °F (0 to 130 °C).
Applications
- For Layer Insulation and Coil Cover in 130 °C Applications
Features
- General purpose polyester tape with thermosetting rubber adhesive
- Designed for insulating applications requiring a thin, durable tape with high dielectric strength
- Withstands higher-temperature conditions than tapes with acetate cloth backings
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
| Trade Name | 3M |
| Series | 56 |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
| Storage Temperature | -40 to 266 deg F |
Design & Construction
| Adhesive Type | Thermosetting Rubber |
| Backing Material | Polyester |
| Color | Yellow |
Performance Details
| Adhesive Strength | 50 oz/Inch |
| Breaking Strength | 25 lb/Inch |
| Flame Retardant | No |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 5000 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 100% |
| Length | 72 Yard |
| Thickness | 2.3 mil |
| Width | 1 Inch |
Environmental Condition
| Resists | Chemical, Solvent, Moisture, Abrasion |
| Temperature Rating | 130 °C |