$28.10 / Roll
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
3M™ Polyimide Film Electrical Tape 92 is used as a solder masking tape in a printed circuit board assembly. The tape has a smooth and uniform thermosetting silicone adhesive coating that offers good adherence while eliminating bare spots and lumps. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ Tape 92 is a high performance, electrical tape with a polyimide film backing. This tape is designed to provide thick insulation for coils, harnesses and capacitors. The flame retardant tape withstands a temperature range of 32 to 356 °F (0 to 180 °C).
Features
- Temperature rating of 0 to 180 °C
Applications
- For Wrapping Coils, Transformers, Capacitors, Wire Harnesses, Anchoring Leads/Terminal Boards, Printed Circuit Board Assembly
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
| Trade Name | 3M |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
| Storage Temperature | 10 to 27 deg C |
Design & Construction
| Adhesive Type | Thermosetting Silicone |
| Applicable Material | Steel |
| Backing Material | Polyimide |
| Color | Amber |
| Shape | Roll |
Performance Details
| Adhesive Strength | 25 oz/Inch |
| Breaking Strength | 30 lb/Inch |
| Flame Retardant | Yes |
| Tensile Strength | 30 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 7500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Width | 0.25 Inch |
| Elongation | 55% |
| Length | 36 Yard |
| Thickness | 1 mil |
Environmental Condition
| Resists | Puncture, Solvent |
| Temperature Rating | 180 °C |
Documentos
No Documents Found