$70.71 / Roll
Paquete: 1 Roll/Carton, 36 Roll/Case
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete1 Roll/Carton, 36 Roll/Case3M™ Tape 79 has a pressure sensitive, acrylic adhesive that offers optimized adherence and resists edge tears. This conformable tape is solvent resistant and has a glass cloth backing that will not shrink, burn or rot while ensuring maximum stability. The printable tape is designed for banding and strapping applications. It provides excellent absorption of varnishes and resin. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ Glass Cloth Electrical Tape 79 is a printable tape used in coils/transformers and motor applications. It includes an outer wrap for bobbin wound coils, banding arbor wound coils, lead pad hold downs, end turns and lead anchors, as well as connections. This tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 302 °F (0 to 150 °C).
Features
- Woven insulating glass cloth tape featuring an acrylic, pressure sensitive adhesive
- Electrically insulates and provides mechanical protection at temperatures to 150 °F
- Edge tear resistant and conformable
- Temperature rating of 32 to 302 °F
Applications
- For Bobbin Wound Coils, Banding Arbor Wound Coils, Lead Pad Hold Down, End Turn and Lead Anchor and Connection
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
| Trade Name | 3M |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
Design & Construction
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Glass Cloth |
| Color | White |
Performance Details
| Adhesive Strength | 30 oz/Inch |
| Breaking Strength | 150 lb/Inch |
| Flame Retardant | No |
| Tensile Strength | 150 psi |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 3000 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 5% |
| Width | 1 Inch |
| Length | 60 Yard |
| Thickness | 7 Mil |
Environmental Condition
| Resists | Solvent, Tear |
| Temperature Rating | 32 °F |
Documentos
No Documents Found