$44.34 / Roll
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Thermosetting, rubber adhesive with polyester film backing offers excellent resistance to chemicals, solvents, moisture, abrasion and cut-through. High dielectric strength. Offers good electrical strength for coil applications where space is at a premium.
3M polyester film electrical tape 74 is a general purpose polyester tape with thermosetting rubber adhesive. 0.5 Mil film thickness is thin for coil applications where space is at a premium. Durable tape with high dielectric strength. It can withstand higher-temperature conditions than tapes with acetate cloth backings.
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
Design & Construction
| Adhesive Type | Thermosetting Rubber |
| Backing Material | Polyester |
| Color | Yellow |
Performance Details
| Adhesive Strength | 20 oz/Inch |
| Breaking Strength | 12 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 3500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 100% |
| Length | 72 Yard |
| Thickness | 0.8 mil |
| Width | 0.875 Inch |
Environmental Condition
| Resists | Chemical, Solvent, Moisture, Abrasion |
| Temperature Rating | 130 °C |
Documentos
No Documents Found