$41.82 / Roll
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
3M acetate cloth electrical tape 60 is an aesthetically pleasing acetate cloth tape offering excellent conformability in coil-wrapping applications up to 105 °C plus excellent absorption of electrical insulating resins and varnishes.
Thin high temperature PTFE tapes are used in applications requiring consistent performance and minimum shrinkage across a wide range of temperatures. They are extremely resistant to chemicals, have high arc resistance, are free of carbonizing materials and are great for non-stick applications. Great for use on high temperature coils, capacitors and wire harnesses.
Features
- Acetate cloth tape offering excellent conformability in coil wrapping applications up to 105 °C
- Excellent absorption of electrical insulating resins and varnishes
- Aggressive rubber resin adhesive
- Resin and varnish absorptive black acetate cloth backing
- Electrical tape has consistent physical and electrical properties over a broad temperature range
- 10^6 Mohm insulation resistance
- Temperature rating of 0 to 180 °C
Applications
- For High Temperature Coils, Capacitors and Wire Harnesses
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
| Trade Name | 3M |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
Design & Construction
| Adhesive Type | Thermosetting Silicone |
| Applicable Material | Steel |
| Backing Material | PTFE |
| Color | Translucent |
Performance Details
| Adhesive Strength | 30 oz/Inch |
| Breaking Strength | 20 lb/Inch |
| Flame Retardant | Yes |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 9500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 200% |
| Width | 0.187 Inch |
| Length | 36 Yard |
| Thickness | 4 mil |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 180 °C |
Documentos
No Documents Found