$57.06 / Roll
Temporalmente agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
3M™ Composite Film Electrical Tape 44 features a combination of polyester web and polyester film coated with pressure sensitive rubber thermosetting adhesive. This tape is highly resistant to heat, oxidation, solvents and oils. This excellent dielectric strength tape is tough, puncture resistant and offers outstanding electrical properties. It's ideal for stick wound coils/transformers, as well as protecting start wires, leads, terminal strips, insulation paper and end turns. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ Tape 44 is a low halogen, edge tear resistant, electrical tape that's suitable for general purpose insulation, as well as anchoring and banding in motors and transformers. The tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 266 °F (0 to 130 °C).
Features
- Tape is a polyester web reinforced polyester film coated with a rubber pressure sensitive adhesive
- It is puncture-resistant tape is tough and conformable with excellent electrical properties
- Combines the high dielectric strength and edge tear resistance of polyester film and non-woven polyester mat for a conformable product
Applications
- For Stick-Wound Coils/Transformers and in Bobbin-Wound Coils and Banding, Anchoring and Insulating and for Protecting Start Wires, Leads, Terminal Strips, Insulation Paper, End Turns and Connections in Motors and Transformers
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
Design & Construction
| Adhesive Type | Thermosetting Rubber |
| Backing Material | Polyester/Web Film |
| Color | Tan |
Performance Details
| Adhesive Strength | 65 oz/Inch |
| Breaking Strength | 40 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 5500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 50% |
| Length | 90 Yard |
| Thickness | 5.5 mil |
| Width | 1.5 Inch |
Environmental Condition
| Resists | Puncture |
| Temperature Rating | 130 °C |
Documentos
No Documents Found