$27.05 / each
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
3M 16 Series Electrical Tape, 60 Yard Length, Thickness: 9 Mil, Core Size: 3 Inch, Adhesive Type: Pressure Sensitive Thermosetting Rubber, Adhesive Strength: 50 oz/Inch, Crepe Paper Backing, Elongation: 10%, Breaking Strength: 25 lb/Inch, Dielectric Strength: 2500V, Temperature Rating: 105 °C, Resists: Puncture.
3M crepe paper electrical tape 16 is conformable and is used as a coil cover and an end-turn tape. 3 Inch paper core. Provides good cushioning, puncture resistance and toughness.
Applications
- For Coil Cover and End-Turn Taping
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
| Trade Name | 3M |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
| Storage Temperature | 10 to 27 deg C |
Design & Construction
| Adhesive Type | Pressure Sensitive Thermosetting Rubber |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Color | Tan |
Performance Details
| Adhesive Strength | 50 oz/Inch |
| Breaking Strength | 25 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 2500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 10% |
| Width | 0.75 Inch |
| Length | 60 Yard |
| Thickness | 9 mil |
Environmental Condition
| Resists | Puncture |
| Temperature Rating | 105 °C |
Documentos
No Documents Found