3M Industrial Adhesives and Tapes, Tape-Electrical Adh, 3M1350FX.8W1, TAPE,3M 1350F .001 .800"X 72YD ROLL WHT
- EIS #3M1350FX.8W1
$33.09 / Roll
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
It also offers excellent flagging and solvent resistance, good wet grab, smooth, even unwind and is suitable for use on automated equipment. Excellent flagging resistance.
3M 1350F tape is an electrical insulating polyester film tape which meets the flame retardancy requirements of UL 510. It consists of materials that are represented in many UL recognized insulation systems and has a UL 130 °C temperature rating.
Features
- Printable
- Solvent resistant without thermosetting
- Excellent shelf life
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
Design & Construction
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Polyester |
| Color | White |
Performance Details
| Adhesive Strength | 30 oz/Inch |
| Breaking Strength | 25 lb/Inch |
| Flame Retardant | Yes |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 5500 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 100% |
| Thickness | 1 mil |
| Width | 0.800 Inch |
Environmental Condition
| Resists | Flagging, Solvent |
| Temperature Rating | 130 °C |
Documentos
No Documents Found