$34.41 / Roll
Paquete: 72 Roll/Case
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete72 Roll/Case3M™ Tape 11 has an aggressive, thermosetting, pressure sensitive, rubber resin adhesive that offers good adherence. The printable tape provides excellent absorption of electrical, insulating resins and varnishes. It is hand tearable and is used for wire harness bundling. RoHS 2011/65/EU Compliant.
3M™ Acetate Cloth Electrical Tape 11 is a 7 mil thick electrical tape that is aesthetically pleasing. This tape is highly conformable and is used in coil wrapping applications. It withstands a temperature range of 40 to 221 °F ( 40 to 105 °C).
Features
- Conformable
- Printable
- Easy hand tear
- Resin and varnish absorptive black acetate cloth backing
- Acetate cloth tape offering excellent conformability in coil wrapping applications up to 105 °C
- Aesthetically pleasing
- Temperature rating of 0 to 105 °C
Applications
- For Coil Cover, Wire Harness Bundle
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
| Trade Name | 3M |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
| Storage Temperature | 10 to 27 deg C |
Design & Construction
| Adhesive Type | Thermosetting Rubber |
| Backing Material | Acetate |
| Color | Black |
Performance Details
| Adhesive Strength | 40 oz/Inch |
| Breaking Strength | 35 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 2000 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 10% |
| Width | 0.5 Inch |
| Length | 72 Yard |
| Thickness | 8 mil |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 105 °C |
Documentos
No Documents Found