$205.08 / Roll
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
In application, the tape maintains good electrical properties after elongation. Tape Super 10 is tough, conformable and resistant to solder damage. Its thermosetting rubber resin pressure sensitive adhesive has good initial adhesion and electrical purity.
3M epoxy film electrical tape Super 10 is a 5 Mil total thickness, high dielectric, flame retardant tape. This tape has a thermosetting rubber resin pressure sensitive adhesive that is resistant to heat, oxidation, solvent and oils. The tape is puncture resistant and has excellent electrical and handling properties. The tape offers flexibility, high dielectric strength and conformability for easy handling and application.
Features
- Tape is tough, conformable and resistant to solder damage
- Its thermosetting rubber adhesive has good initial adhesion and electrical purity
- Use as coil cover, anchor, harnessing, banding and as core, layer and crossover insulation
- Thicker, double-sided epoxy for higher temperature and dielectric
- The adhesive coating shall be smooth and uniform and be free of lumps and bare spots
- There shall be no separator between adjacent layers of the roll
- The tape shall perform at a temperature of 311 °F without loss of physical or electrical properties
- Temperature rating of 0 to 155 °C
Applications
- For Wrapping Relays, Coils, Transformers, Bobbin-Wound Sub-Fractional Horsepower Shaded-Pole Motors and Stick-Wound Coils, also for Holding in Fractional Horsepower Motors, Arbor-Wound Coils and Wire Harnesses
General Information
| Item Name | Electrical Tape |
General Features
| Shelf Life | 60 Months |
| Storage Temperature | 10 to 27 deg C |
Design & Construction
| Adhesive Type | Thermosetting Rubber |
| Backing Material | Epoxy Film |
| Color | Cream |
Performance Details
| Adhesive Strength | 45 oz/Inch |
| Breaking Strength | 45 lb/Inch |
| Flame Retardant | Yes |
| Tensile Strength | 45 lb/Inch |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 8000 V |
Physical Properties
| Core Size | 3 Inch |
| Elongation | 120% |
| Width | 1.375 Inch |
| Length | 60 Yard |
| Thickness | 5 Mil |
Environmental Condition
| Resists | Heat, Oxidation, Solvent, Oil |
| Temperature Rating | 155 °C |
Documentos
No Documents Found