Dow 1954016 Electrical Insulating Compound, 3.6kg Pail, White/Translucent
- MFR #0131751
- EIS #DC4X3.6KG
$657.29 / Can
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Dow Corning 4 electrical insulating compound is a grease like silicone that is used to make moisture resistant seals for electrical, automotive, aircraft, and marine assemblies. It is odorless, has high dielectric strength, good chemical stability and thermal oxidation. - It can also be used to lubricate and seal o-rings, switches, door seals, cable connectors, and battery terminals.
Features
- High dielectric strength, low volatility
- Moisture resistant, good thermal oxidation and chemical stability
- Highly water repellent
- Adheres readily to dry metals, ceramics, rubber, plastics and insulating resins
- Retains its grease like consistency from -40 °C ( -40 °F) to 200 °C (392 °F)
Applications
For Lubricating and Moisture-Proofing Ignition Systems, Disconnect Junctions, Electrical Assemblies and Terminals, Cable Connectors and Battery Terminals, Maintaining Flexibility of Natural and Synthetic Rubbers, Vinyls, Plastics, Rubber and Plastic O-Rings
General Information
| Item Name | Electrical Insulating Compound |
General Features
| Standards | SAE AS 8660 Certified, NSF 51/61 Certified, FDA 21 CFR 175.300 Approved, NLGI Grade 2 Rated |
| Shelf Life | 59 Months |
Design & Construction
| Base Type | Silicone |
| Color | White/Translucent |
| Form | Semi-Solid |
Performance Details
| Weather Resistant | Yes |
Technical Details
| Flash Point | > 300 °C Closed Cup |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 1 at 25 °C |
Electrical Properties
| Dielectric Strength | 460 V/mil |
Physical Properties
| Container Size | 3.6kg |
| Container Type | Pail |
| Odor/Scent | Slight |
Environmental Condition
| Temperature Rating | -40 to 200 °C Service |
Documentos
No Documents Found