$1,054.54 / Pail
Paquete: 1/Carton
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete1/CartonDow Corning 92-009 dispersion coating is a single component, room temperature curing silicone rubber material. The coating is easily applied by brushing, dipping, pouring or spraying and cures within 72 hr to a tough, transparent, rubbery film. - Similar to other Dow Corning silicones, Dow Corning 92-009 dispersion coating resists weathering, ozone, chemicals, moisture, ice and ultraviolet radiation at temperatures up to 260 °C (500 °F).
Features
- Excellent adhesion
- Excellent release properties
- One-part silicone material
- High tear, excellent adhesion release and anti-abrasion characteristics
Applications
- For Protecting Parts and Substrates Missiles, Rockets, Aircraft, and Launch Equipment From Corroding and Eroding, Electrical and Steel Cables, Fuel Transfer Lines, Structural Members and Undersides of Aircraft, Engine Cases and Struts, Fan Blades Used in Wind Tunnels and Radar Antennae
General Information
| Item Name | Dispersion Coating |
| Series | 92-009 |
General Features
| Type | Air Dry |
| Shelf Life | 9 Months |
| Storage Temperature | Below 32 °C |
Design & Construction
| Cure Type | Room Temperature |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | 72 hr at 25 °C |
| Tensile Strength | 1300 psi |
Chemical Properties
| Composition | Silicone |
| Specific Gravity | 1.11 |
| Viscosity | 6500 cSt |
Physical Properties
| Container Size | 2.9kg |
| Container Type | Pail |
| Elongation | 680% |
| Hardness | 46 Shore A |
| Odor/Scent | Solvent |
Supporting Information
| Application Method | Brush, Dip, Pour, Spray |
Documentos
No Documents Found