$24.83 - $1,080.95
Refine your product below or compare all choices in the
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete--| Stock Status | ||||
|---|---|---|---|---|
| 5 gal | Pail | $ / Pail |
HDX Heavy-Duty Degreaser is a fast acting, non-flammable, heavy-duty solvent for degreasing all metal parts, equipment, and surfaces. - HDX Heavy-duty action removes oil, grease, wax, dirt, moisture, tar, and other contaminants.
Features
- Non-flammable
- Fast evaporating
- Quick penetration
- Non-conductive
- No rinsing
- No residue
- Environmentally friendly aerosol can contains greater than 50% recycled steel
Applications
For Air Compressors, Air Conditioning Compressors, Appliances, Bearings, Brakes, Cables, Chains, Clutches, Coils, Controls, Conveyors, Electric Motors, Engines, Forklifts, Gauges, Gear Drives, Gears, Generators, Handtrucks, Heavy Equipment, High Voltage Cable Connectors, Pneumatic Hand Tools, Pulleys, Springs, Starters, Welding Instruments
General Information
| Item Name | Degreaser |
| Trade Name | HDX |
| Series | 010-HDX |
General Features
| Type | Heavy Duty |
| Standards | NSF K1 059810 Registered |
| Storage Temperature | Below 50 °C |
Design & Construction
| Base Type | Trichloroethylene |
| Color | Clear |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Removes | Oil, Grease, Wax, Dirt, Moisture, Tar, Brake Fluid, Contaminants |
Chemical Properties
| Dilution | RTU |
| Specific Gravity | 1.41 - 1.47 at 20 °C |
| Viscosity | 0.53 cps at 25 °C |
| VOC | 97.8% |
Physical Properties
| Odor/Scent | Sweet Spice |
Documentos
No Documents Found