$30.26 / Can
Paquete: 12/Case, 114 Case/Pallet
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete12/Case, 114 Case/PalletCRC 0309 Heavy Duty Degreaser
Effectively removes grease, oil, tar, etc. to increase operating efficiency of equipment. It evaporates quickly, leaves no residue and has no flash or fire point, making it an excellent alternative to 1,1,1-based cleaners. Use caution on plastics.
Applications
For Air Tools, Mechanical Brakes, Clutches, Chains, Wire Ropes, Motors, Dies, Molds, Parts, Bearings, Generators and Compressors
General Information
| Item Name | Degreaser |
| Trade Name | CRC |
General Features
| Net Weight | 19 oz |
Design & Construction
| Base Type | Chlorinated |
| Color | Clear |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Removes | Grease, Oil, Tar |
Chemical Properties
| Dilution | RTU |
| VOC | 7.8%, 123.2g/L |
Physical Properties
| Container Size | 20 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Solvent |
Documentos
No Documents Found