$11.06 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Because of their versatility, Single-row, Deep-groove Ball Bearings are the most popular of all the ball bearing types. NACHI Deep-groove Ball Bearings are available in a wide range of series defined by the JIS (ISO) standard dimension plan and are also made to meet specialized dimension and configuration requirements.
Features
- NACHI Deep-Groove Ball Bearings are available open, sealed, or shielded
- (-2NSE9) = 2 High Performance NBR Contact Seals, (-2NKE9) = 2 High Performance NBR Non-Contact Seals, (ZZE) = 2 Heavy Duty Shields, (-2NSL) = 2 Large Size NBR Contact Seals, (ZZ) = 2 Large Size Shields, (MY) = Brass Cage
General Information
| Item Name | Deep Groove Radial Ball Bearing W/Snap |
General Features
| Net Weight | 0.32 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | JIS SPCC Steel |
| Closure Type | No |
| Inner Ring Material | JIS SUJ2 Steel |
| Outer Ring Material | JIS SUJ2 Steel |
| Rolling Element Material | JIS SUJ2 Steel |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 15900 N |
| Operating Temperature | 120 °C (248 °F) |
| Precision Class | P0 |
| Speed Rating | 14000 rpm (Grease) | 17000 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 7900 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 20 mm |
| Outside Diameter | 52 mm |
| Overall Width | 15 mm |
| Radial Internal Clearance | CN/C0 |
Documentos
No Documents Found