$306.11 / Piece
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Schaeffler 6300 deep groove ball bearings are versatile, self-retaining bearings with solid outer rings, inner rings and ball and cage assemblies. These products, which are of simple design, robust in operation and easy to maintain, are available in single and double row designs and in open and sealed variants. Due to the manufacturing processes used, open bearings can have turned recesses in the outer ring for seals or shields. Due to their low frictional torque, deep groove ball bearings are suitable for high speeds. - Schaeffler 6300 single row deep groove ball bearings are versatile, self-retaining bearings with solid outer rings, inner rings and ball and cage assemblies.
Features
- Radial and axial load capacity, due to the raceway geometry and the balls used as rolling elements, deep groove ball bearings can support axial loads in both directions as well as radial loads
- Lip seals on both sides
- Single row deep groove ball bearings are the most frequently used type of rolling bearing, they are produced in numerous sizes and designs and are particularly economical
- Due to the production technology used, open bearings can still have turned recesses on the outer ring for seals or shields
- Deep groove ball bearings are versatile, self-retaining bearings with solid outer rings, inner rings and ball and cage assemblies
- These products are of simple design, durable in operation and easy to maintain, they are available in single and double row designs and in open and sealed variants
- Clearance: C3
- Speed Rating: 2350 rpm Limiting
- Temperature Rating: -30 to 110 °C
Applications
- Suitable For High Speeds
General Information
| Item Name | Deep Groove Radial Ball Bearing |
| Series | 6317 |
General Features
| Net Weight | 4,25kg |
Design & Construction
| Cage Material | Sheet Steel |
| Enclosure Type | Double Seal |
| Lubrication Type | Grease |
| Seal Material | Nitrile Butadiene Rubber |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 141000 N |
| Static Load Capacity | 97000 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 85 mm |
| Clearance Diameter | 3 |
| Fillet Radius | 2.5 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Outside Diameter | 180 mm |
| Width | 41 mm |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 110 °C |
Documentos
No Documents Found