$206.78 / each
In Stock | Ready to Ship
Min QTY1QTY Increment1
more info
Products You May Also Like
NTN 6200 single row deep groove radial ball bearing.
NTN 6200 Single Row deep groove radial ball bearing, pressed steel cage material, 1 row, steel rolling element, temperature rating: -40 to 120 deg c.
Features
- Temperature Rating: -40 to 120 °C
- Clearance: C3
- Speed Rating: 3700 rpm (Grease)
General Information
| Item Name | Deep Groove Radial Ball Bearing |
| Trade Name | NTN |
| Series | 6219 |
General Features
| Type | Round Bore |
| Net Weight | 5.754 lb |
Design & Construction
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure Type | Double Non-Contact Seal |
| Rolling Element Material | Steel |
| Seal Material | Nitrile Butadiene Rubber |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 109000 N |
| Static Load Capacity | 82000 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 95 mm |
| Clearance Diameter | 3 |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Outside Diameter | 170 mm |
| Width | 32 mm |
Documents
No Documents Found