$143.07 / Piece
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
ORS Bearings 6200 Single Row deep groove radial ball bearing, pressed steel cage material, clearance: c3, grease, oil lubrication, 1 row. - ORS Bearings 6200 single row deep groove radial ball bearing.
Features
- Clearance: C3
- Speed Rating: 5500 rpm Thermal Reference, 4800 rpm (Grease), 6000 rpm (Oil)
- Temperature Rating: -40 to 210 °F
General Information
| Item Name | Deep Groove Radial Ball Bearing |
| Series | 6216 |
Design & Construction
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure Type | Double Seal |
| Lubrication Type | Grease, Oil |
| Seal Material | Rubber |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 72670 N |
| Static Load Capacity | 53000 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 80 mm |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Outside Diameter | 140 mm |
| Width | 26 mm |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 210 °F |
Documentos
No Documents Found