$31.41 / Piece
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
ORS Bearings 6200 Single Row deep groove radial ball bearing, pressed steel cage material, clearance: c3, grease, oil lubrication, 1 row. - ORS Bearings 6200 single row deep groove radial ball bearing.
Features
- Clearance: C3
- Speed Rating: 8000 rpm Thermal Reference, 8000 rpm (Grease), 10000 rpm (Oil)
General Information
| Item Name | Deep Groove Radial Ball Bearing |
| Series | 6210 |
Design & Construction
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure Type | Double Shield |
| Lubrication Type | Grease, Oil |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 35070 N |
| Static Load Capacity | 23180 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 50 mm |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Outside Diameter | 90 mm |
| Width | 20 mm |
Documentos
No Documents Found