$11.53 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
ORS Bearings 6200 Single Row deep groove radial ball bearing, pressed steel cage material, clearance: c3, grease, oil lubrication, 1 row. - ORS Bearings 6200 single row deep groove radial ball bearing.
Features
- Clearance: C3
- Speed Rating: 12000 rpm Thermal Reference, 12000 rpm (Grease), 15000 rpm (Oil)
General Information
| Item Name | Deep Groove Radial Ball Bearing |
| Series | 6206 |
Design & Construction
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure Type | Double Shield |
| Lubrication Type | Grease, Oil |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 19450 N |
| Static Load Capacity | 11260 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 30 mm |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Outside Diameter | 62 mm |
| Width | 16 mm |
Documentos
No Documents Found