ORS Bearings 6203ZZ09 Single Row Deep Groove Radial Ball Bearing, 17 mm Bore x 40 mm OD x 12 mm W, Double Shield, Pressed Steel Cage
- MFR #6203 ZZ
- EIS #6203ZZ09
- Series #6203
$5.67 / Piece
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
ORS Bearings 6200 Single Row deep groove radial ball bearing, pressed steel cage material, clearance: c3, grease, oil lubrication, 1 row. - ORS Bearings 6200 single row deep groove radial ball bearing.
Features
- Clearance: C3
- Speed Rating: 18100 rpm Thermal Reference, 19000 rpm (Grease), 24000 rpm (Oil)
- Temperature Rating: -40 to 120 °C
General Information
| Item Name | Deep Groove Radial Ball Bearing |
| Series | 6203 |
Design & Construction
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure Type | Double Shield |
| Lubrication Type | Grease, Oil |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 9550 N |
| Static Load Capacity | 4760 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 17 mm |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Outside Diameter | 40 mm |
| Width | 12 mm |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 120 °C |
Documentos
No Documents Found