$10.23 / Piece
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
6305ZZC3 - Deep Groove Ball Bearing, Deep Groove Ball Bearings
General Information
| Item Name | Deep Groove Ball Bearings |
General Features
| Net Weight | 0.502 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Riveted |
| Closure Type | 2 Shields |
| Lubrication Type | Grease |
| Material | Steel |
| Rolling Element | Ball |
| Rolling Element Material | High Carbon Chromium Bearing Steel |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 25.7 kn |
| Operating Temperature | -30 to 110 °C |
| Precision Class | Class 0 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 11000 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 11.3 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 25 mm |
| Fillet Radius | 0.0394 Inch |
| Outside Diameter | 62 mm |
| Overall Width | 17 mm |
Documentos
No Documents Found