Koyo Bearings 6226C3 - Open Type, 130 mm ID, 230 mm OD, 40 mm Width,, C3 Internal Clearance, MFR ID KOY-6226C3
- MFR #6226C3
- EIS #6226C308
- UPC #605790069796
$351.79 / Piece
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
6226C3 - Deep Groove Ball Bearing, Deep Groove Ball Bearings
Features
- Best used for moderate radial and low axial load applications
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Available with steel (no callout) or brass (FY) cage
- Available with seals (2RD, 2RS, 2RU), shields (ZZ), open and/or with a snap ring (NR) options
- All double sealed and double shielded product come with Polyrex XM Grease
- The 2RD Seal is used for high speed and/or reduced drag applications in addition to applications that require maximum sealing ability
- Available in miniature (EE) inch product
- Available with cermamic balls (3NCH or 3NC in prefix)
- Available in max capacity/special heat treat (RSH2 in suffix)
General Information
| Item Name | Deep Groove Ball Bearings |
| Series | 6200 |
General Features
| Net Weight | 12.803 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Riveted |
| Closure Type | Open |
| Lubrication Type | Rust Preventative |
| Material | Steel |
| Rolling Element | Ball |
| Rolling Element Material | High Carbon Chromium Bearing Steel |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 209 kn |
| Operating Temperature | -30 to 120 °C |
| Precision Class | Class 0 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 2700 rpm (Grease) | 3200 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 146 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 130 mm |
| Fillet Radius | 0.0984 Inch |
| Outside Diameter | 230 mm |
| Overall Width | 40 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
Documentos
No Documents Found