$337.68 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Timken supplies a full range of product in the world’s most popular design series. Timken® metric deep groove ball bearings deliver reliable performance in a wide range of applications and conditions.
Features
- Super finished raceways
- Quiet operations
- ISO standard interchangeable dimensions
- Electric Motor Quality (EMQ)
- Contact seal(s) offer superior lubricant retention and bearing protection from contaminants
General Information
| Item Name | Deep groove ball bearing |
| Series | 6300 |
General Features
| Net Weight | 4.586 lb |
| Type | Ball Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight |
| Closure Type | Open |
| Material | Steel |
| Retainer Material | Cold Rolled Steel |
| Rolling Element | Ball |
| Row Type | Single |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 20817.3080702394 lb |
| Operating Temperature | -50 °C To 120 °C |
| Precision Class | ISO Normal/ABEC1 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 8600 rpm (Oil) | 6000 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 13421.0938638584 lb |
Physical Properties
| Bore Diameter | 2.5591 Inch | 65 mm |
| Fillet Radius | 0.0826771653543307 Inch | 2 mm |
| Outside Diameter | 5.5118 Inch | 140 mm |
| Overall Width | 1.2992 Inch | 33 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
Documentos
No Documents Found