$558.48 / Piece
Existencias bajas
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Timken supplies a full range of product in the world’s most popular design series. Timken® metric deep groove ball bearings deliver reliable performance in a wide range of applications and conditions.
Features
- Super finished raceways
- Quiet operations
- ISO standard interchangeable dimensions
- Electric Motor Quality (EMQ)
- Contact seal(s) offer superior lubricant retention and bearing protection from contaminants
General Information
| Item Name | Deep groove ball bearing |
| Series | 6200 |
General Features
| Net Weight | 6.923 lb |
| Type | Ball Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight |
| Closure Type | Two Contact Seals |
| Material | Steel |
| Retainer Material | Cold Rolled Steel |
| Rolling Element | Ball |
| Row Type | Single |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 27426.6909780692 lb |
| Operating Temperature | -40 °C To 120 °C |
| Precision Class | ISO Normal/ABEC1 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 6500 rpm (Oil) | 4500 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 20839.7889644837 lb |
Physical Properties
| Bore Diameter | 3.937 Inch | 100 mm |
| Fillet Radius | 0.0826771653543307 Inch | 2 mm |
| Outside Diameter | 7.0866 Inch | 180 mm |
| Overall Width | 1.3386 Inch | 34 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
Documentos
No Documents Found