$304.67 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Timken supplies a full range of product in the world’s most popular design series. Timken® deep groove ball bearings deliver reliable performance in a wide range of applications and conditions.
Features
- Super finished raceways
- Quiet operations
- Light 200 Series have a close dimensional balance between bore, outside diameter and width making them well-suited for applications with light to medium loads and high speed
- Electric Motor Quality (EMQ)
General Information
| Item Name | Deep groove ball bearing |
| Series | 200 |
General Features
| Net Weight | 2.66 lb |
| Type | Ball Bearing |
Design & Construction
| Bore Type | Straight |
| Closure Type | Open |
| Material | Steel |
| Retainer Material | Cold Rolled Steel |
| Rolling Element | Ball |
| Row Type | Single |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 14300 lb |
| Operating Temperature | -50 °C To 120 °C |
| Precision Class | ABEC1 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 4615.38461538462 rpm (Oil) | 3846.15384615385 rpm (Grease) |
| Static Load Capacity | 8990 lb |
Physical Properties
| Bore Diameter | 2.5591 Inch | 65 mm |
| Fillet Radius | 0.059 Inch | 2 mm |
| Outside Diameter | 4.7244 Inch | 120 mm |
| Overall Width | 0.9055 Inch | 23 mm |
| Radial Internal Clearance | R |
Documentos
No Documents Found