Koyo Bearings NU217RC3 - No Rib Inner Ring, 85 mm ID, 150 mm OD, 28 mm Width,C3 Internal Clearance, Machined Brass Cage, MFR ID KOY-NU217RC3FY
- MFR #NU217RC3FY
- EIS #NU217RC3FY08
- UPC #605790149610
$314.24 / Piece
Temporalmente agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
NU217RC3 -Cylindrical Roller Bearing
Features
- Best used for high radial load applications
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Machined Brass (FY), Polymer (TVP,AG) and Steel Cages (no call out) are available
- Optional rib constructions available (NU, NJ, NUP styles)
- Maximum capacity option (E) is available on most sizes
General Information
| Item Name | Cylindrical Roller Bearings |
| Series | 200 |
General Features
| Net Weight | 4.268 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Brass |
| Cage Type | Machined |
| Lubrication Type | Rust Preventative |
| Material | 52100 |
| Raceway Style | Double Ribbed Outer Ring and No Rib Inner Ring |
| Rolling Element | Cylindrical Roller |
| Rolling Element Material | 52100 |
| Row Type | Single row |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 209 kn |
| Operating Temperature | -54 to 121 °C |
| Precision Class | P0 |
| Self Aligning | No |
| Speed Rating | 4200 rpm (Grease) | 5000 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 199 kn |
Physical Properties
| Bore Diameter | 85 mm |
| Fillet Radius | 0.0787 Inch |
| Outside Diameter | 150 mm |
| Overall Width | 28 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
Documentos
No Documents Found