$90.48 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Cylindrical Roller Bearing – ‘NU’ CONFIGURATION Cylindrical Roller Bearings utilize a modified cylindrical roller that provides line contact with the inner and outer ring raceways. They are suitable for high speeds and have a high radial load capacity. The rollers are guided by ribs on either the inner or outer rings. Depending upon the configuration, the bearings may or may not be able to accept any axial loading. The inner and outer rings are separable which may aid in assembly/disassembly of components. The ‘NU’ Type bearings has shoulders on both sides of the outer ring and none on the inner ring. This allows the bearing to move axially on the inner ring. Some sizes may be available in a high capacity design (EG) that has larger diameter rollers and a polyamine cage. Stamped steel or machined brass (MY) cages are generally used. These bearings are most commonly used in gearboxes, rolling mills, crushers and pulverizers.
Features
- Separable components simplify mounting,removal, and can be interchangable in configuration
- Long life
- Heavy radial load capacity
- Not suitable for thrust loads
- Accommodates axial expansion and contraction.
General Information
| Item Name | Cylindrical Roller Bearing |
General Features
| Net Weight | 1.06 lb |
Design & Construction
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Machined High Strength Brass Cage |
| Inner Ring Material | JIS SUJ2 Steel |
| Outer Ring Material | JIS SUJ2 Steel |
| Rolling Element Material | JIS SUJ2 Steel |
Performance Details
| Dynamic Load Capacity | 48000 N |
| Operating Temperature | 120 °C (248 °F) |
| Precision Class | P0 |
| Speed Rating | 7100 rpm (Grease) | 8500 rpm (Oil) |
| Static Load Capacity | 51000 N |
Physical Properties
| Bore Diameter | 50 mm |
| Outside Diameter | 90 mm |
| Overall Width | 20 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
Documentos
No Documents Found