$50.18 / Piece
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Low toxic, biodegradable, low odor. Extends grinding wheel life. Does not contain any hazardous chemicals. Eliminates heat build-up and belt loading. Excellent for belt, wheel or disc grinding, and sawing applications. White, solid, waxy bar. - LPS Tapmatic cutting fluid for boring, broaching, drilling, engraving, grinding, tapping, threading, turning.
Applications
For Boring, Broaching, Drilling, Engraving, Grinding, Tapping, Threading, Turning
General Information
| Item Name | Cutting Fluid |
| Trade Name | Tapmatic® |
General Features
| Standards | Canadian Forces Approval # 20401 |
| Net Weight | 13 oz |
Design & Construction
| Color | Off-White |
| Form | Semi-Solid |
Technical Details
| Flash Point | 338 °F |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.82 - 0.84 at 20 °C |
| VOC | 0% |
Physical Properties
| Container Size | 13 oz |
| Container Type | Wax Bar Tube |
| Odor/Scent | Oily |
Supporting Information
| Applicable Materials | Metal |
Documentos
No Documents Found