$34.80 / Can
Agotado
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Non-conductive contact cleaner leaves no residue with controlled evaporation and superior wetting and penetrating action safe on plastics. cleaner features a controlled evaporation rate, leaves no residue, nonconductive. Safe to use on plastics. - LPS Electro 140 °C formula has superior wetting and penetrating action, great for part washers, dip tanks, and ultrasonic cleaning tanks.
Applications
For Parts Washer, Diptanks and Ultrasonic Cleaning Tank, Coin Counters and Chutes, Connectors, Contacts, Fluid Systems, Office Equipment, Printed Circuits, Relays and Controls, Semiconductor Assemblies, Switches, Telephone Equipment
General Information
| Item Name | Contact Cleaner |
| Trade Name | Electro 140® |
General Features
| Standards | Bombardier (Canadair) CMS 570-01, Learjet LES 1239, McDonnell Douglas CSD #1 |
| Net Weight | 11 oz |
| Storage Temperature | Below 50 °C |
Design & Construction
| Base Type | Petroleum |
| Color | Clear |
| Form | Liquid |
Chemical Properties
| Specific Gravity | 0.79 |
| VOC | 96.8% |
Physical Properties
| Container Size | 11 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Mild Ether-Like |
Documentos
No Documents Found