$52.46 / Piece
Paquete: 12/Carton
En Stock
Cantidad mínima1QTY Increment1
more info
Paquete12/CartonProducts You May Also Like
HumiSeal 1B73 acrylic conformal coating, aerosol, UL94-V0. An acrylic coating characterized by a higher tack resistance at elevated temperatures not normally associated with thermoplastic materials. Has excellent electrical properties and flexibility. This coating is also available in bulk. MIL-I-46058C Approved. Acrylic conformal coatings are perhaps the most popular of all conformal coating materials due to their ease of application, removal and forgiving nature. - Acrylics dry rapidly, reaching optimum physical properties in min, are fungus resistant and provide long pot life. Additionally, acrylics give off little or no heat during cure eliminating potential damage to heat-sensitive components. They do not shrink during cure and have good humidity resistance and exhibit low glass transition temperatures.
General Information
| Item Name | Conformal Coating |
| Series | 1B73 |
General Features
| Standards | IPC-CC-830 Certified, UL Listed, RoHS Compliant |
| Shelf Life | 24 Months |
| Storage Temperature | 5 to 25 °C |
Design & Construction
| Color | Clear |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Evaporation Rate | >1 |
| Full Cure Time | 2 hr at 76 °C |
Chemical Properties
| Composition | Urethane |
| Specific Gravity | 0.74 |
| VOC | 687.5g/L |
Physical Properties
| Container Size | 11.5 oz |
| Container Type | Aerosol Can |
| Odor/Scent | Characteristic |
Documentos
No Documents Found