$1,150.81 / Kit
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
E-Kote 3068 was developed specifically to provide a thermosetting electrically conductive coating to offer excellent adhesion to substrates. It may be applied by silk screening, spraying or dipping. E-Kote 3068 is a silver-filled epoxy coating, which exhibits low electrical resistance and excellent adhesion to a variety of substrates such as glass, plastics, metal and ceramics. E-Kote 3068 requires the addition of hardener to cure. This will cure at room temperature. However, the application of heat will accelerate and shorten the cure time.
General Information
| Item Name | Conductive Epoxy |
| Trade Name | E-Kote® |
General Features
| Shelf Life | 12 Months |
| Storage Temperature | 5 to 30 °C |
Design & Construction
| Color | Silver |
Chemical Properties
| Composition | Epoxy |
| Specific Gravity | 2.2 |
| Viscosity | 2000 cP |
Physical Properties
| Container Size | 3 oz |
| Container Type | Kit |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 175 °C |
Supporting Information
| Applicable Materials | Glass, Metals, Plastics and Ceramics |
Documents
No Documents Found