$982.38 / each
Pack: 6/Carton
Available to Order
Refine your product below or compare all choices in the
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack6/Carton| Stock Status | |||
|---|---|---|---|
| 3 oz | $ / each Pack: 6/Carton | ||
| 16 oz | $ / Ounce Pack: 64/Carton more info |
Viscosity may be reduced as required by thinning with PM acetate. Typical applications for E-Kote 3030 include shielding, printed circuitry and preparation of non-solderable surfaces for soldering. E-Kote 3030 is a silver-filled electrically conductive synthetic coating with a thermoplastic base. It sets up by solvent evaporation to form a hard, tough film which may be soldered by using conventional tin-lead solders. E-Kote 3030 may be applied by dipping, brushing or silk-screening.
Applications
- For Shielding, Printed Circuitry and Preparation of Non-Solderable Surfaces
Features
- Versatile adhesive bonds a wide range of lightweight materials
- Fast, aggressive tack and low soak-in eliminates clamping and dry time
- Extended bond time allows 15 sec - 30 min after application before attaching surfaces
- Forms strong bonds with paper, cardboard, fabric, cushion foam, plastic, metal, wood and more
- Home improvement and repair projects
- Attaching fiberglass insulation and drywall corner beads
- Bonding thin films, foils and fabrics
- Scrapbooking, picture framing and mounting presentations (photo safe)
General Information
| Item Name | Conductive Coating |
| Trade Name | E-Kote® |
| Series | VRI-3030 |
General Features
| Type | Synthetic |
| Shelf Life | 12 Months |
| Storage Temperature | Below 30 °C |
| Standards | OSHA Approved, 29 CFR 1910.1200 Certified |
Design & Construction
| Color | Silver |
| Coverage | 5 sq-ft/oz |
| Form | Liquid |
Performance Details
| Full Cure Time | 16 hr at 25 °C, 30 min at 175 °C |
| Application Time | 15 sec - 30 min |
| Evaporation Rate | 1.9 |
| Flame Retardant | Yes |
| Open Time | 1 - 15 min |
| Shear Strength | Up to 300 psi |
Chemical Properties
| Composition | Acrylic |
| Specific Gravity | 1.79 |
| Viscosity | 700 cP |
| VOC | 51% |
Physical Properties
| Container Size | 3 oz |
| Container Type | Can |
| Odor/Scent | Fruity |
| Density | 0.782g/mL |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 175 °C |
Supporting Information
| Applicable Materials | Shielding, Printed Circuitry and Preparation of Non-Solderable Surfaces for Soldering |
Documents
No Documents Found