$982.38 / each
Pack: 6/Carton
Available to Order
Min QTY1QTY Increment1
more info
Pack6/CartonViscosity may be reduced as required by thinning with PM acetate. Typical applications for E-Kote 3030 include shielding, printed circuitry and preparation of non-solderable surfaces for soldering. E-Kote 3030 is a silver-filled electrically conductive synthetic coating with a thermoplastic base. It sets up by solvent evaporation to form a hard, tough film which may be soldered by using conventional tin-lead solders. E-Kote 3030 may be applied by dipping, brushing or silk-screening.
Applications
- For Shielding, Printed Circuitry and Preparation of Non-Solderable Surfaces
General Information
| Item Name | Conductive Coating |
| Series | VRI-3030 |
General Features
| Type | Synthetic |
| Shelf Life | 12 Months |
| Storage Temperature | Below 30 °C |
Design & Construction
| Color | Silver |
| Coverage | 5 sq-ft/oz |
Performance Details
| Full Cure Time | 16 hr at 25 °C, 30 min at 175 °C |
Chemical Properties
| Composition | Acrylic |
| Specific Gravity | 1.79 |
| Viscosity | 700 cP |
Physical Properties
| Container Size | 3 oz |
| Container Type | Can |
| Odor/Scent | Fruity |
Environmental Condition
| Temperature Rating | 175 °C |
Supporting Information
| Applicable Materials | Shielding, Printed Circuitry and Preparation of Non-Solderable Surfaces for Soldering |
Documents
No Documents Found